Online přednášky Akademie věd

Akademie věd ČR

V době distanční výuky navštívili online hodiny zeměpisu naší školy vědci a vědkyně z Akademie věd České republiky.

Děti ze 6. třídy vyslechly přednášku o výzkumných misích, které jsou vysílány do vesmíru. Dozvěděly se o tom, co takové vesmírné misi předchází, jak dlouhá a náročná příprava musí být a jak nejistý je výsledek. Velmi nás všechny zaujala důkladná desinfekce materiálů, které naši planetu opustí. Zajímavé bylo také rozdělení vesmírných těles podle předpokládaného mimozemského života a k němu příznivých podmínek. Žáky přednáška zaujala natolik, že si vyžádali pokračování a paní Ivana Kolmašová se k nám ještě jednou vrátila s tématem Putování za blesky. Byly nám představeny podmínky, za kterých blesk vznikne, seznámili jsme se s jednotlivými druhy a názvy blesků, viděli jsme spoustu zajímavých fotografií.

I v 8. třídě proběhly dvě zajímavé přednášky. Tentokrát jsme se věnovali globálním problémům planety Země. První přednáška byla věnována tématu Vliv člověka na krajinu v souvislosti s klimatickou změnou. Druhá přednáška byla na téma Ozonová díra, a co je s ní nového. Jednotlivé přednášky byly podpořeny zajímavými prezentacemi a žákům přiblížily aktuální témata poutavou a jednoduchou formou.

Přednáška pro žáky 9. ročníku byla na téma Zemětřesení v západních Čechách. Žáci se dozvěděli zajímavé informace o původu, vzniku a síle zemětřesení, které otřásá západními Čechami, tzv. zemětřesných rojích, kdy pozorujeme v časovém horizontu několika dní nebo až měsíců tisíce slabších otřesů. Měli jsme také možnost nahlédnout do stanice se seismometry a zjistit, jak vlastně fungují. Na závěr nám bylo puštěno video s aktuálními záběry aktivních islandských sopek. Měli jsme tedy možnost porovnání tektonické činnosti
u nás a ve světě.

Datum vložení: 19. 6. 2021 5:57