EU – peníze školám

• Číslo výzvy: 21
  • Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnostEU peníze školám
  • Prioritní osa: 1 – Počáteční vzdělávání
  • Oblast podpory: 1.4 – Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách
  • Zahájení projektu: 1.9.2011
  • Ukončení  projektu: 30.4.2014

Cíl projektu

• Cílem projektu je pomocí moderních metod a nástrojů docílit zkvalitnění stavu počátečního vzdělávání.. Naše škola uplatňuje prvky klasického i moderního vyučování a naším cílem je naučit žáky využívat získané vědomosti  pro praktické využití. Žákům  předáváme takové znalosti a dovednosti, které jsou uplatnitelné v životě. Cílem projektu je vytvořit u každého žáka pozitivní vztah ke vzdělávání a to názornou, efektivní formou za využití interaktivních nástrojů. Cíle tohoto projektu navazují na cíle stanovené v ŠVP ZV. Pro budoucí život v EU chceme poskytnout všem žákům jazykové dovednosti ke komunikaci ve dvou cizích jazycích. Chceme podporovat rozvoj individuálních schopností všech žáků, žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků talentovaných .Pro toto chceme  zdokonalit  podmínky výchovně vzdělávacího procesu dělením  vyučovacích hodin, uplatňováním pedagogických metod, které umožňují individuální přístup k potřebám a možnostem každého žáka.
  • Projekt bude realizovaný v hodinách českého, anglického jazyka a matematiky.
  • Budeme podporovat  vytváření podmínek podporující rozvoj individuálních schopností žáků včetně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných v oblasti čtenářské a informační gramotnosti. Žáci budou rozděleni do skupin s ohledem na jejich individuální schopnosti v oblasti čtenářské a informační gramotnosti. Současně s tím budou zajištěny i materiální podmínky pro navrhované vzdělávací aktivity. Zindividualizováním přístupu k žákům chceme podpořit také jejich rozvoj v matematických dovednostech, ke kritickému vyhodnocování informací a k práci s moderními technologiemi.
  • Dalším naším důležitým cílem je vést žáky k všestrannému používání informačních technologií. Cílem projektu je zpestření vlastní výuky prostřednictvím činností při využití digitálních technologií. Podporovány jsou takové činnosti, které zvyšují dynamiku, originalitu, názornost, interakci mezi učitelem a žákem, které směřují ke zvýšení motivace žáků a ke zlepšení studijních výsledků. Zaměříme se na aktivity, které umožňují následné zveřejnění a sdílení s pedagogickou veřejností. Pomocí interaktivních nástrojů tak dáme žákům dostatek možností a podnětů, aby se samy učily a objevovaly svět kolem sebe.
  • Jako indikátory úspěšnosti tohoto projektu budou vzdělávací výsledky žáků, výsledky v soutěžích, výsledky v přijímacím řízení , prezentace školy, spokojenost žáků a rodičů.

Specifické cíle

• Vytvoření sad digitálních učebních materiálů pro využití ve výuce.
  • Zkvalitnění výuky běžných předmětů díky využití moderních ICT technologií.
  • Modernizace a zkvalitnění ICT vybavení školy.
  • Vybavení speciální učebny multifunkčními žákovskými pracovišti pro výuku standardních předmětů pomocí ICT na 1.st. .
  • Zkvalitnění výuky díky individualizaci v oblasti čtenářské a informační gramotnosti, cizích jazyků a matematiky.

Cílové skupiny

• pedagogičtí pracovníci školy
  • žáci školy

Zdůvodnění potřebnosti projektu

• Rozvoj informačních technologií výrazně ovlivňuje chování, jednání a vztahy nejen mladé generace, ale celé společnosti.
  • Projekt EU peníze školám počítá s výrazným využitím moderních technologií jako nástroje, který nebude využíván pouze pro rozvoj počítačových dovedností, ale také k výuce běžných předmětů, zavádění inovativních forem a metod výuky.

Přínosy pro cílové skupiny

• pedagogičtí pracovníci
  • zjednodušení přípravy na výuku pomocí ICT technologií
  • snadná úprava a modernizace digitálních učebních materiálů (DUM)
  • možnost sdílení DUM vzájemně mezi vyučujícími – suplování, nástup nového pracovníka
  • dostupnost nejmodernějších ICT technologií
  • žáci
  • moderní formy a metody vyučování
  • dostupnost DUM v digitální podobě pro zpracování domácích úkolů, přípravě na výuku během nemoci, apod.
  • využití nejmodernějších ICT technologií ve výuce

EU peníze školám – individualizace